New Delhi, Delhi
GST No. 07BNTPK2153D1Z0
Call 08047822561 85% Response Rate
Send Enquiry
| Phase | Single & Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Cable Entry | Bottom, Top |
| Material | MS |
| Frequency | 50-60 Hz |
Owing to the vast acquaintance, our firm is competent to present APFC Panels. Our customers can avail this product as per their requirements.
View Complete details
| Current Rating | 2000A |
| Shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Painted |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-440 V |
| Body Material | Mild Steel sheet |
| Phase | Single and Three Phase |
Our presented series of Electrical Control Panel is enormously demanded in the market for their long-lasting nature and superior finish.
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Degree of Protection | IP 65 |
| Operating Voltage | 440V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel sheet |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| IP Rating | IP 55 |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | MS |
| Brand | KBL Electrical And Engineers |
View Complete details
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Body Material | Iron |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-440 V |
| Door Type | Double Door |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Type of Control Panel | ELECTRICAL |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | MOTOR STARTER |
| Model Name/Number | CONTROL PANEL |
| Operating Voltage | 415V |
| Degree of Protection | IP55 |
| Body Material | Iron |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | Above 100 HP |
| Voltage | 440 V |
| Starter Type | STAR DELTA |
| Type Of Motor | INDUCTION MOTOR IE2,IE3 |
| Brand | KBL ELECTRICAL & ENGINEERS |
| Usage/Application | Motor Starter |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Input Voltage | 440V |
| Body Material | Iron |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1YEAR |
| Usage/Application | Motor Control |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Schneider |
| Power | AC |
| Voltage | 440 V |
| IP Rating | 45 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | Mild Steel sheet |
| Phase | Single and Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-440 V |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Type | Low Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Temp | UP TO 55 DIGREE |
| Cable Entry | Top, Bottom |
| Brand | KBL ELECTRICAL & ENGINEERS |
| Frequency | 45-50 HZ |
| Voltage | 440 V |
View Complete details
| Usage | Industrial |
| Material | CRC Sheet |
| IP Rating | IP 65 |
| Phase Type | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Cable Entry | Bottom, Top |
| Voltage | 440 V |
| Body Material | Iron |
| Automatic Grade | Automatic |
View Complete details
| Voltage | 440 V |
| Frequency Range | 50-60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
Leveraging on our skilled and qualified professionals, we are actively involved in offering a trendy range of Three Phase Electric Control Panel to our valuable customers at pocket-friendly prices.
View Complete details
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase Type | Three Phase, Single Phase |
| Voltage | 220-440 V |
| Cable Entry | Top and Bottom |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
Due to our proficiency of this field, we are engaged in presenting Generator AMF Panel. We are presenting these products to customers within given time-frame.
View Complete details
| Phase Type | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Cable Entry | Top, Bottom |
Our firm is ranked amongst the reputed names in the market for offering an extensive range of Three Phase APFC Control Panel. Besides, we present this series to our clients at nominal prices.
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Type of Control Panel | LT PANEL |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Usage/Application | DG CONTROLLER |
| Operating Voltage | 440V |
| Degree of Protection | IP 45 |
| Body Material | Iron |
View Complete details
| Phase Type | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Cable Entry | Top, Bottom |
Owing to devoted experts, we have been competent to present a wide range of APFC Electrical Control Panel. These products are made as per industry norms and standards.
View Complete details
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Control Panel | LT PANEL |
| Voltage | 440 V |
| Operating Voltage | 440V |
| Degree of Protection | IP 45 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Body Material | Mild Steel sheet |
View Complete details
| Phase | Single and Three Phase |
| Bus Bar | Aluminium |
| Voltage | 220-440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Number Of Door | 1 |
We are specialized in offering Power Distribution Panel Board to our customers. Our presented product is extremely used in the market owing to their top features.
View Complete details
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
View Complete details
| Automation Grade | Automatic and Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Frequency Range | 50-06 Hz |
| Phase Type | Single and Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-440 V |
View Complete details