New Delhi, Delhi
GST No. 07BNTPK2153D1Z0
Call 08047822561 85% Response Rate
Send Enquiry
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Temp | UP TO 55 DIGREE |
| Cable Entry | Bottom, Top |
| Power | 440VAC |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
The APFC Capacitor Panel from KBL Electrical And Engineers is designed to improve the power factor of electrical systems automatically by switching capacitor banks in and out based on load conditions. This results in reduced reactive power consumption, improved energy efficiency, and lower electricity bills.
Our APFC panels are equipped with advanced microprocessor-based controllers ensuring precise and reliable power factor correction for industrial, commercial, and residential applications.
View Complete details